هر فرد متقاضی استخدام به شرط داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای آزمون، می‌تواند در این آزمون شرکت نماید.
شرایط داوطلبان در دفترچه راهنمای آزمون ارائه شده است. معمولاً شرایط داوطلبان در دو بخش عمومی و اختصاصی در دفترچه توضیح داده شده است که لازم است به دقت مورد مطالعه قرار گیرد.
مراحل آزمون عبارتند از: ثبت نام، دریافت کارت ورود به جلسه، برگزاری آزمون کتبی، اعلام نتایج آزمون کتبی، بررسی مدارک، آزمون عملی یا مصاحبه(با توجه به نوع آزمون استخدامی)، اعلام اسامی نهایی پذیرفته شدگان.
هزینه شرکت در هر آزمون، در دفترچه راهنمای ازمون ثبت شده است و به صورت پرداخت الکترونیک و با استفاده از درگاه الکترونیکی بانک صورت می‌پذیرد.
معمولاً پس از پایان مهلت ثبت نام و بر اساس آمار ثبت نام شرکت کنندگان، شهرستان‌های محل آزمون تعیین خواهد شد. محل آزمون هر داوطلب، در همان استان و نزدیک ترین حوزه‌ی امتحان به شهرستانی است که داوطلب در هنگام ثبت نام به عنوان «محل آزمون» ثبت نموده است، مگر آزمون‌هایی که به صورت متمرکز برگزار می‌شود که حتماً در دفترچه راهنما به این نکته اشاره شده است.
توجه فرمایید که محل آزمون می تواند به درخواست داوطلب، استانی غیر از استان محل سکونت او باشد.
معمولاً در آزمون‌های استخدامی، محدوده‌ی سنی برای افراد با مدرک تحصیلی مختلف متفاوت است:
اطلاعات این بخش معمولاً در بخش شرایط اختصاصی داوطلبان، در دفترچه راهنمای آزمون آمده است.
.
معمولاً در آزمون‌های استخدامی، ملاک عمل برای محاسبه سن افراد، اولین روز ثبت نام می‌باشد. بنابراین آن دسته از افرادی که حائز شرایط شرکت در آزمون نیستند، حتی در صورت شرکت و توفیق در مرحله آزمون کتبی، از ادامه مراحل استخدامی ایشان ممانعت به عمل خواهد آمد.
به همین دلیل توصیه می شود کلیه داوطلبان، شرایط سنی شرکت در آزمون(که معمولاً در بخش شرایط اختصاصی داوطلبان در دفترچه راهنمای ثبت نام آمده است) را به دقت مطالعه نمایند.
این مورد در هرآزمون استخدامی، متفاوت است. معمولاً در دفترچه راهنمای ازمون و در بخش شرایط اختصاصی داوطلبان، به این نکته اشاره می‌شود.
ملاک عمل در محاسبه تاریخ فراغت از تحصیل و کارت پایان خدمت، معمولاً روز پایان ثبت‌نام هر آزمون استخدامی می‌باشد.
معمولاً چنین امتیازی در آزمون‌ها وجود ندارد، اما شرایط کامل‌تر در دفترچه راهنما آمده است.
هر داوطلب صرفاً می‌تواند در یک شغل محل شرکت نماید.
افراد دارای مدارک بالاتر از مقاطع تحصیلی اعلام‌شده، برای شرکت در آزمون می‌بایست مدرک مقطع تحصیلی ذکر شده در آگهی را داشته باشند. بدیهی است صدور حکم کارگزینی پذیرفته‌شدگان بر اساس مقاطع تحصیلی مندرج در آگهی استخدامی می‌باشد.
هر آزمون استخدامی، شرایط مربوط به خودش را دارد. در دفترچه راهنمای هر آزمون، در صورت وجود شرط معدل، به صورت کامل توضیح داده می‌شود.
مدارک مورد نیاز در دفترچه راهنمای آزمون توضیح داده شده است
کیفیت و ابعاد تصاویر اسکن شده و همچنین نکات مهم مربوط به آن نیز در دفترچه به صورت کامل تشریح شده است.
معمولاً هم‌زمان با ثبت‌نام، هر داوطلب می‌تواند با شماره ملی و کد رهگیری، وارد پروفایل کاربری خود شود و اطلاعات خود را ویرایش کند.
نکته بسیار مهم این است که در صورتی که داوطلب جهت ویرایش وارد سامانه شود، حتماً می‌بایست دوباره تمامی مراحل را به صورت کامل طی نموده و دوباره کد رهگیری خود را مشاهده نماید، در غیر این صورت، هیچ تغییری در اطلاعات ایشان ثبت نشده و همان اطلاعات قبلی، به عنوان اطلاعات قطعی ایشان در نظر گرفته خواهد شد.
یکی از مواردی که برای هر آزمون در دفترچه راهنما ذکر می‌شود، موارد آزمون است که معمولاً در دو بخش عمومی و اختصاصی در دفترچه راهنمای آزمون توضیح داده می‌شود.
داوطلبان می‌توانند از منوی آزمون(در صفحه اول سامانه)، گزینه «بازیابی کد رهگیری / توکن» را انتخاب کنند. پس از وارد کردن اطلاعات درخواستی، دوباره توکن پرداخت یا کد رهگیری برای ایشان پیامک می‌شود.
خیر، به همین علت به متقاضيان استخدام توصیه می شود قبل از ثبت نام و پرداخت اینترنتی وجه، شرايط استخدامی شغل محل مورد نظر خود را به دقت مطالعه و در صورت تطابق اقدام به طی مراحل ثبت نام و پرداخت وجه نمايند.
معمولاً در دفترچه راهنمای ازمون، بخشی به این عنوان وجود داشته و به طور کامل در مورد نحوه محاسبه نمره نهایی آزمون و ضرایب مواد آزمون و ... آمده است.
نام رشته‌های تحصیلی ذکر شده در بخش شرایط احراز شغل‌ها، به سه صورت آمده است :
الف : با ذکر کلمه «گرایش» که منظور گرایش خاصی از یک رشته تحصیلی می‌باشد و شامل دیگر گرایش‌های این رشته نمی‌شود. مثال : مهندسی عمران گرایش سازه
ب : بدون ذکر کلمه «گرایش» که همه گرایش‌های این رشته تحصیلی را شامل می‌شود. مثال : مهندسی عمران
ج : با ذکر عنوان «بدون گرایش» که صرفاً همین رشته تحصیلی بدون هیچگونه گرایشی را شامل می‌شود. مثال : مهندسی عمران(بدون گرایش)
فقط ایثارگرانی که دارای شرایط سهمیه 25 درصدی هستند و بی‌کار می‌‌باشند، امکان استفاده از این سهمیه را دارند. در نتیجه شما از طرف بنیاد شهید دارای سهمیه 25 درصد می‌باشید(و از امتیاز معافیت شرط حداکثر سن و حداقل معدل برخوردار هستید)، ولی امکان استفاده از شغل محل‌های مربوط به این سهمیه را ندارید.
داوطلبان می‌توانند پس از مطالعه‌ی کامل دفترچه راهنمای ثبت نام و همچنین سوالات متداول، از طریق پست الکترونیکی support@hrtc.ir و یا شماره تلفن ۰۲۱66462658 (پاسخگویی از ساعت ۹ تا ۱۴ - به جز روزهای پنجشنبه و تعطیل) اقدام نمایند.